Co warto zobaczyc?

Jaskinia Niedźwiedzia
Największą osobliwością przyrodniczą Masywu Śnieżnika jest Jaskinia Niedźwiedzia. Odkryto ją w październiku 1966 roku, w soczewce prekambryjskich marmurów, na prawym zboczu doliny potoku Kleśnica, na wysokości ok. 800 m n.p.m., w czasie prac w kamieniołomie marmuru Kletno III. Łączna długość, poznanych do dziś, rozwiniętych w trzech poziomach, korytarzy i sal przekracza 2,7 km. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów, niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna, prezentująca bogate w szczątki kostne zwierząt epoki lodowcowej, fragmenty namuliskowe i bogatą w różnorodne formy nacieków kalcytowych część zwaną "Salami Pałacowymi". Procesy te doprowadziły do powstania form naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, kaskady, misy martwicowe i polewy kalcytowe. Najbardziej okazałe nacieki kaskadowe osiągają wysokość ok. 8 metrów (Wielka Kaskada). Wypełniające znaczną część korytarzy i sal namuliska, zawierają olbrzymią ilość kości zwierząt zamieszkujących okolice jaskini w okresie ostatniego zlodowacenia (niedźwiedzi jaskiniowych, lwów, wilków i hien jaskiniowych) oraz zwierząt występujących również współcześnie. Wśród szczątków kostnych zwierząt epoki lodowcowej, zdecydowanie przeważają kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), od którego pochodzi nazwa jaskini. Obecnie jaskinia stanowi miejsce noclegowe i zimowisko wielu gatunków nietoperzy.

Rezerwacje przyjmowane są pod numetem telefonu: 74 814 12 50 oraz poprzez e-mail: [email protected]Informacja o jaskini:  www.jaskinia.pl/jaskinia/pl/kontakt.htmlJaskinia czynna jest  codziennie w godzinach od 9.00 do 16.40, oprócz poniedziałków i czwartków.  

Galeria Wapiennik
Zabytkowy wapiennik "Łaskawy Kamień" z końca XVIII w. znajduje się w Starej Morawie, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Od 1978 roku rodzina Rybczyńskich podnosi obiekt z ruiny, dobudowując na pozostałościach fundamentów i murów Wapiennika część mieszkalną i atelier.
W przylegającym parku - zorganizowanym na wzór ogrodu japońskiego, znajduje się stała galeria prac plastycznych: Ermy, Joli i Jacka Rybczyńsktch. Znaleźć tu można prace plastyczne: obrazy, grafikę, obiekty i rzeźby. Po wcześniejszym ustaleniu terminu, można też zwiedzać wapiennik.
Zarówno obiekt jak i wspomniane organizacje są prowadzone i kierowane przez twórcę i pedagoga prof. Jacka Rybczyńskiego. Zainteresowane osoby mogą uczestniczyć w:
- zajęciach letniej akademii sztuki,
- seminariach artystycznych,
- konwersacjach i nauce języków.

Kopalnia uranu
W roku 2002 udostępniona została do zwiedzania sztolnia nr 18 byłej kopalni uranu w Kletnie. Znajduje się ona około 800 metrów od centralnego parkingu w Kletnie, przy drodze łączącej Kletno z Sienna. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk w najwyżej położonej części kopalni. Jej wlot znajduje się na wysokości 773 m n.p.m. Trasę o długości około 200 metrów, przechodzi się specjalnymi chodnikami, oglądając atrakcyjnie oświetlone, duże naturalne złoża miejscowych minerałów (fluorytu, kwarcu i innych) oraz szereg specjalnych ekspozycji. Chodniki mają szerokość 1,5-2 metrów i wysokość od 1,7 do ponad 2 metrów. Temperatura wewnątrz wynosi około +7°C. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna - nie ma tam promieniowania radioaktywnego!W sztolni od kilku lat zimuje 20-30 nietoperzy aż sześciu gatunków (głownie gatunku nocek duży).

HSK Violetta
Huta powstała w 1864 roku, a jej założycielem był Franc Losky. Manufaktura została usytuowana na terenach nabytych od królewny Marianny Orańskiej, w miejscu, gdzie wiek wcześniej istniała stara huta szkła.
Hutę nazwano "Oranienhute". Dzięki staraniom właściciela zakład szybko się rozrastał, a jego wyroby znajdowały nabywców w odległych krajach świata. Bardzo korzystne dla rozwoju huty było doprowadzenie linii kolejowej do Stronia Śląskiego, co miało miejsce w 1897 r. Dobrą passę huty przerwał wybuch I wojny światowej. Lata międzywojenne były dla huty trudne, nie ominął jej też kryzys światowy. W czasie II wojny światowej zakład podupadł. Ostatnim zwierzchnikiem zakładu był Eberhardt Losky. Po wojnie produkcję rozpoczęto w 1946 r. od zdobienia kryształów. Huta otrzymała nazwę: "Zjednoczone Huty Szkła Okręgu Śląska Dolnego - Państwowa Huta Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim". W 1951 r. rozpoczęło wytapianie w hucie masy szklanej.
W dni robocze czynny zakład można zwiedzać w zorganizowanych grupach. W trakcie wycieczki można zapoznać się z technologią, metodami wyrobu oraz sposobami obróbki szkła kryształowego.
Trasa wycieczki obejmuje zwiedzanie działów:
- wytopu ręcznego i mechanicznego oraz formowanie szkła,
- dprężania (studzenie) szkła,
- obróbki półfabrykatów,
- ręcznego zdobienia (szlifowania) wyrobów,
Czas zwiedzania huty wynosi ok. 1 godz., a trasa kończy się prezentacją wyrobów gotowych. Istnieje również możliwość nabycia wyrobów huty w sklepie firmowym.

Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Śnieżnicki Park Krajobrazowy utworzony w 1981r. obejmuje trzy grupy górskie Sudetów Wschodnich: Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Góry Bialskie o wybitnych walorach przyrodniczych. Powierzchnia parku wynosi 28.800 ha, a jego strefa ochronna 14.900 ha. Obszar parku i jego otuliny znajduje się na terenie gmin: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Międzylesie, Złoty Stok i Kłodzko. Obszar parku cechuje występowanie różnych typów krajobrazowych: od nizinnych kotlin śródgórskich, poprzez krajobrazy starych gór średnich, starych dolin rzecznych, po erozyjny krajobraz krawędzi tektonicznych oraz strefę szczytową Śnieżnika o subalpejskim charakterze. Dużą atrakcje stanowią skałki, gołoborza i rozległe jaskinie o unikalnej szacie naciekowej. Na terenie ŚPK znajduje się pięć rezerwatów przyrody:

"Śnieżnik Kłodzki" - ze względu na ochronę bezleśnego szczytu Śnieżnika jako piętra alpejskiego z bogatą szatą roślinności zielnej oraz kosodrzewiny.

"Nowa Morawa" - rezerwat w dolinie Morawki na stokach Gór Bialskich. Ochroną objęty jest niewielki fragment lasu bukowo-świerkowego, z udziałem jodły i jawora. W podszyciu występuje jarzębina, wawrzynek wilczełyko. W wyższych partiach i w miejscach wilgotnych lasu spotykamy dzwonek szerokolistny, a jeszcze wyżej szarotkę norweską.

"Puszcza Śnieżnej Białki" - rezerwat z zachowanym fragmentem lasu o charakterze inaczej zwany Puszczą Jaworową" rezerwat przyrody, o powierzchni 124,68 ha, obejmuje fragment lasu liściastego w pobliżu jego górnej granicy występowania. Duży kompleks leśny z dala od dróg komunikacyjnych umożliwia bytowanie licznym dużym zwierzętom. Żyje tu jeleń, którego słychać w czasie rykowiska niemal w całej kotlinie. Często można spotkać sarnę, kunę leśną oraz ptaki leśne: jarząbka, cietrzewia, głuszca. Nad rzeką żyją pluszcze, w rzece pstrągi potokowe i źródlane. Puszcza obejmuje naturalny las bukowy, w którym zachowały się ponad 150-letnie buki i jawory. Występuje tu również jodła, świerk i stare jarzębiny - relikty starej puszczy sudeckiej.

"Wodospad Wilczki" - ochrona wodospadu wraz z wąwozem o charakterze kanionu na potoku Wilczka.

"Jaskinia Niedźwiedzia" - ochrona unikalnej jaskini z przepiękną szatą naciekową i znaleziskami kostnymi oraz licznymi roślinami chronionymi w najbliższym sąsiedztwie jaskini.




Zabytki Ziemii Stronskiej


Kościół Parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa
z XIII w. Pierwotnie drewniany, w 1732r. przebudowany z gotyckiego na barokowy. Jest to budowla bazylikowa, trójnawowa z prezbiterium zakończonym półkoliście, sklepieniem kolebkowym pokrytym freskami. Wejście zdobi kamienny kartusz herbowy i wnęka z figurą Chrystusa, nad którą wznosi się wieża z dzwonem. Bogate wnętrze tworzą: barokowe XVIII w: ołtarz, polichromowana ambona i kamienna chrzcielnica. Przy kościele znajduje się kapliczka i nagrobek rodziny von Losky.

Barokowa figurka św. Jana Nepomucena z XVIII w. - znajdująca się przy kościele parafialnym w Stroniu Śląskim.

Ruiny wczesnobarokowej kaplicy św. Onufrego z 1732r. Kaplicę wzniósł właściciel Stronia Śląskiego, hrabia Johan von Wallis.

Herb Księżnej Marianny Orańskiej, z końca XIX w., umieszczony na fasadzie budynku, przy ul. Kościuszki 60, w Stroniu Śląskim.

Gotycko-renesansowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Józefa Oblata w Bolesławowie zbudowany w 1598r. Zniszczony w XVII w., został odbudowany jako budowla barokowa. Wewnątrz kościoła znajduje się bogate wyposażenie.

Barokowa kolumna Wotywna z 1672r. - ufundowana przez ówczesnego sędziego Wolfa. Wyjątkową cechą kolumny jest prymitywizm w jej wykonaniu. Dekoracja rzeźbiarska przedstawia sceny biblijne, portrety biskupów I papieży. Całość zdobiona motywami winorośli i ptaków.

Zespół Dworski z XIX w. w Stroniu Śląskim; obecnie budynek Urzędu Miejskiego - był siedzibą właścicieli dóbr ziemskich i centrum administracyjnym. Budynek wzniesiono jako pałac letni, wykorzystywany przez rodzinę królewską w czasie wakacji. W XIXw. obiekt stanowił cel wycieczek kuracjuszy z Lądka.

Barokowy kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Starym Gierałtowie XVIII w. Jest to kościół jednonawowy z wydzielonym prezbiterium. Wewnątrz kościoła znajduje się bogate, zróżnicowane wyposażenie.

Kościół pomocniczy parafii Stronie Śląskie w Siennej. Murowany, jednonawowy, z półkoliście zakończonym prezbiterium. Przykryty sklepieniem kolebkowym i nakryty dwuspadowym dachem, z którego wyrasta wysoka, smukła, ośmioboczna sygnaturka zwieńczona stożkowym hełmem. Kościół wzniesiono w drugiej połowie XVIII w.

Muzeum Geologiczne Kletno
Nasze muzeum jest jedynym muzeum w Polsce gdzie możesz zobaczyć dużą kolekcję skamieniałych gniazd jaj dinozaurów - cztery gniazda to w sumie aż czterdzieści jaj!

Oprócz tego w naszym muzeum znajduje się wiele okazów na skalę europejską a także takich których nie zobaczycie Państwo nigdzie indziej w całej Polsce.

W naszej kolekcji posiadamy między innymi:

-   Tropy gadów ssakokształtnych sprzed około 250 min lat- najlepiej zachowane ślady w Europie.
-   Ślady łap dinozaurów z Gór Stołowych - jedne z pierwszych i nielicznych śladów dinozaura jakie znaleziono w Sudetach.
- Kolekcja skamieniałych zębów dinozaura, pra-krokodyla, mamutów, gadów i ryb.
-   Różnego rodzaju i wielkości muszle amonitów - również tzw. amonity spirytyzowane.
-   Skamieniałe pnie drzew sprzed 250 mln lat, oraz różne ślady życia flory i fauny z minionych epok Ziemi.
-    Meteoryt, który został znaleziony na Syberii.
-   Wielkie szczotki kwarcu różowego z gór Izerskich.
-   Przeróżne formy kryształów gipsu z kopalni miedzi.
-  Kolekcja agatów z Polski i z całego świata - wśród nich największy agat jaki znaleziono w górach Kaczawskich.
-   Kolekcja krzemieni pasiastych z gór Świętokrzyskich oraz wiele wiele innych minerałów i skamieniałości.
Nasza kolekcja to efekt 27 lat pracy, wyjazdów, poszukiwań oraz życiowej pasji, dlatego wciąż gromadzimy nowe okazy. Dodatkowo przy muzeum znajduje się Park Jurajski, który jest świetną atrakcją dla dzieci i nie dorosłych.

Muzeum Kamieni i Minerałów w Stroniu Śląskim